Prelekcja – 24.10.2014 r. Maria Łyczkowska

Dnia 24.10.2014 roku w ramach projektu pn. „Organizm ludzki stanowi jedność ciała i psychiki” odbyła się prelekcja psychologa. Działanie było współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Bolesławcu. Spotkanie odbyło się w budynku Starostwa Powiatowego ul. Pl. Piłsudskiego 2 w Bolesławcu o godz. 11:00. Na temat wybrano: ”Receptę na szczęście – 12 ścieżek do zdrowia i szczęśliwego życia”. Każdy z uczestników otrzymał informację ilustrującą przebieg wykładu.
Pokaz multimedialny i wykład toczył się w kameralnej atmosferze bez użycia mikrofonu. Tezy zawarte w wykładzie pasują do sytuacji naszych podopiecznych. Przedstawione tam ścieżki dotyczą regulowania spraw z przeszłości, zapewnienia sobie zajęcia na teraz i planowania na przyszłość. Można z powodzeniem stwierdzić, że przekazywana wiedza jest uniwersalna. Tylko sytuacja członków Klubu Amazonek jest specyficzna i skłania niejako do refleksji.
Omówione ścieżki z przeszłości obejmują zagadnienie wdzięczności, unikania rozpamiętywania spraw oraz naukę przebaczania. Reasumując należy dostrzec przeszłość i pogodzić się z nią. Prelegentka zapoznała słuchaczy z ciekawą teorią zwaną Tragicznym Trójkątem Krapmana. Cechuje ona wiele osób ze środowiska DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) ale również wiele innych osób. Rys ten jest widoczny zwłaszcza u kobiet. Osoba ujawnia się jako Ratownik – żyje życiem innych, wybawia ich z opresji. Jednocześnie rezygnuje ze swoich potrzeb. Ogólnie czyni to nadmiernym kosztem finansowym, lub marnuje swój czas. Kolejnym etapem jest moment wypalenia. Wtedy osoba ta staje się Prześladowcą. Zgorzkniały i niedoceniany prześladowca ma pretensje do tych, których  – z tak wielkim poświęceniem – ratowała do tej pory. Nęka ich gderaniem i wylewaniem żalu. Kiedy zmęczeni tym postępowaniem bliscy doprowadzą do konfrontacji niejednokrotnie okazuje się, że nasz wybawca/prześladowca zostaje Ofiarą. Mimo dobrych chęci nikt go nie lubi, a może i nie potrzebuje pomocy, skoro ją z czasem wypomina. Ofiara będzie się jednak z czasem starać poprawić stosunki z otoczeniem i po raz kolejny zostanie Ratownikiem… Nierównowaga ta dotyczy zwłaszcza relacji w dawaniu i braniu oraz wspomnianej wcześniej wdzięczności.
Najwięcej ścieżek umiejscowiono w teraźniejszości. To na tym mamy się skupić. Zgodnie z nauką Gestalt – uczmy się uważności, zobaczmy siebie z wadami i zaletami. Szukajmy szczęścia w sobie, a nie akceptacji w oczach innych. Najważniejsze jednak – z punktu widzenia pacjenta onkologicznego – jest planowanie przyszłości. Prelegentka zachęca do pozytywnego myślenia, bycia otwartym na nowe zjawiska i sytuacje w życiu, aby nie zostać bezradnym. Ponadto namawia do wyznaczania celów i ich realizacji oraz aktywności w każdej dziedzinie: ruch ciała oraz np. krzyżówki dla rozruszania umysłu.
Po wykładzie miał miejsce krótki poczęstunek, na który amazonki osobiście upiekły domowe ciasta. Następnie Pani Łyczkowska przeprowadziła 5 indywidualnych rozmów w siedzibie Klubu.
Psycholog Maria Łyczkowska ze Zgorzelca jest znana w swoim środowisku z bardzo profesjonalnego podejścia do pacjenta. Jest specjalnością jest pomoc dzieciom i wspiera przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Jest certyfikowaną specjalistką profilaktyki uzależnień, psychoterapeutką NEST (leczenie zranień z dzieciństwa) oraz superwizorem – czyli osobą nadzorującą pracę młodszych psychologów. Ponadto posiada Certyfikat nr 12 Członka Stowarzyszenia Poradnictwa Grupowego. Jest laureatką Złotego Telefonu przyznawanego przez Niebieską Linię za skuteczność pomocy.
Planujemy w przyszłym roku wspólne działania. Może następnym tematem będzie „Wewnętrzne dziecko”?

20141024_12182720141024_12191220141024_133803